کدام اسکنر برای کدام کار و فعالیت مناسب است

کدام اسکنر برای کدام کار و فعالیت مناسب است

1396/9/3

نام نویسنده admin

 

اسکنر وسیله ای است جهت ورود تصویر اعم از سند ، عکس ، نقشه ،فیلم و... که جزو دستگاه های ورودی (Input) در تکنولوژی IT محسوب می شود .

اسکنرها از نظر ساختار و مصرف به انواع زیر طبقه بندی می شوند .

اسکنر خانگی :

این اسکنرها همگی از نوع تخت  (Flat) و عموما در سایز A4 ساخته شده و همانطور که از اسم  آنها پیداست جهت مصارف خانگی و یا دفاتر کوچک (SOHO= Small office - Home office) با حداکثر اسکن 4 تا 5 برگ روزانه ساخته شده اند . قیمت آنها ارزان تر بوده ، از سرعت و قابلیت پردازش تصویری نازلی برخوردارند  و هزینه تعمیر آنها نسبت به قیمت دستگاه بسیار گران است .

اسکنرهای اسناد :

اسکنرهای اسناد همگی دارای سیستم تغذیه اتوماتیک اسناد ADF  Automatic Document Feeder بوده و برخی از آنها علاوه بر سیستم ADF دارای سیستم اسکن تخت (flat) نیز می باشند .قیمت آنها گران است ، سرعت و قابلیت پردازش تصویری بالایی دارند ، دارای دقت سخت افزاری 75 تا 600 DPI و تعمیر پذیر می باشند .

اسکنرهای نقشه :

همانطور که از نامشان پیداست جهت اسکن اسناد و نقشه های بزرگتر از A3 تا عرض 152 سانتی متر و طول نامحدود مورد استفاده قرار می گیرند .قیمت آنها گران ، سرعت مناسب ، قابلیت  پردازش تصویری بالا ، دقت سخت افزاری 600 dpi و تعمیر پذیر می باشند .

اسکنرهای لیتوگرافی:

این دسته از اسکنرها علاوه بر سیستم اسکن مسطح اغلب دارای سیستم اسکن فیلم و اسلاید  (Trancparency) بوده ، قیمت آنها گران ، سرعت پایین ، قابلیت پردازش بالا ، اسکن به صورت RGB و CMYK و دارای حداقل دقت سخت افزاری بالای 600 dpi می باشند .

اسکنرهای کتاب :

اسکنرهای کتاب برای کتب ، مجلات و یا اسنادی که صحافی شده اند و نمی توان آنها را از شیرازه جدا نمود استفاده می شوند . این اسکنرها تخت بوده و دارای یک هد در بالا هستند که از کتاب اسکن می کند ، قیمت آنها گران ، سرعت پایین ، قابلیت پردازش تصویری متوسط ، دقت سخت افزاری 400 dpi و تعمیر پذیر می باشند .

اسکنرهای فیلم و اسلاید :

این اسکنرها جهت اسکن از اسناد شفاف مثل فیلم ، اسلاید ، فیلم رادیولوژی و MRI مورد استفاده قرار می گیرند که بسته به نوع فیلم در مدل های مختلف  عرضه می شوند . قیمت آنها گران ، سرعت پایین ، قابلیت پردازش تصویر بالا و دارای دقت سخت افزاری بالای 2700 dpi می باشند .

اسکنرهای میکرو فیلم ، میکرو فیش و Apertur card اسکنرهای میکرو فیلم در دو دسته ارائه میشوند :

الف: اسکنرهای screen که از تصویر بزرگ شده میکرو فیلم فایل تهیه می کنند. قیمت آنها گران ، سرعت پایین ، قابلیت پردازش تصویر متوسط و دارای دقت سخت افزاری 600dpi می باشند .

ب: اسکنرهای Direct که از خود میکروفیلم فایل تهیه می کنند .قیمت آنها بسیار گران ، سرعت بالا ، قابلیت پردازش تصویری بالا و دارای دقت سخت افزاری بالا می باشند .

 

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087