هر 3 ماه پرینتر خود را تمیز کنید

تاریخ مقاله: 1397/6/31

هر 3 ماه پرینتر خود را تمیز کنید

از آنجایی که هیچ حد و مرزی برای فناوری های پیشرفته و قابلیتهای جادویی پرینترهای لیزری وجود ندارد، انتظار می‎رود که تمیز کردن و نگهداری از آنها دشوار باشد. اما کافی است که ابزار و تجهیزات مناسب را در اختیار داشته باشید. در این صورت متوجه خواهید شد که در مقایسه با پرینترهای جوهر افشان – که اغلب اجزای داخلی آنها توسط ضایعات کثیف جوهر آلوده شده است – تمیز کردن پرینترهای لیزری به طور شگفت آوری آسان است.

نحوه تمیز کردن پرینتر لیزری در 5 مرحله ساده

در این راهنمای گام به گام ساده، نشان خواهیم داد که چگونه می‎توان یک پرینتر لیزری را به شیوه‎ای ایمن و موثر تمیز کرد. همچنین توصیه هایی در مورد ابزارهایی که باید تهیه شوند تا کار به درستی انجام گیرد ارائه می‎کنیم.

آنچه که نیاز دارید

از آنجایی که پرینترهای لیزری در فرآیند چاپ از پودرشارژ استفاده می‎کنند، لازم است از چند ابزار تخصصی برای اطمینان از حذف کامل ذرات ریز استفاده نمایید. در زیر، ابزار و تجهیزات تخصصی مورد نیاز برای تمیز کردن پرینتر لیزری را به طور کامل معرفی کرده‎ایم.

  • پارچه بدون پرز
  • الکل ایزوپروپیل / اسپری گردگیری آئروسول: الکل ایزوپروپیل که از آن به عنوان الکل مالیدنی هم یاد می‎شود، برای تمیز کردن تجهیزات مکانیکی ایده آل است. زیرا به سرعت تبخیر شده و هیچ اثر و رطوبتی از خود به جا نمی‎گذارد. برای اطمینان از اینکه هیچ پس ماندی پس از تمیز کردن باقی نخواهد ماند، از این نوع الکل استفاده کنید. از اسپری گردگیری نیز می‎توان برای تمیز کردن قسمتهایی که دسترسی به آنها دشوار است استفاده نموده و ذرات تونر را از بین برد.
  • ماسک گرد و غبار: اگر پودر تونر را استنشاق کنید، چندان خطرناک نیست، اما گاهی اوقات باعث تحریک می‎شود. قبل از اینکه محفظه تونر پرینتر را باز کنید، اطمینان حاصل نمایید که اتاق به خوبی تهویه می‎شود. ضمن اینکه از یک ماسک گرد و غبار استفاده نمایید و مطمئن شوید که هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‎شود.
  • دستکش لاتکس: پودر تونر در صورت قرار گرفتن در معرض پوست، می‎تواند باعث تحریک آن شود؛ برای جلوگیری از این قضیه، دستکش های لاتکس یا لاستیکی بپوشید.
  • دستگاه دمنده هوا (اختیاری)

نحوه پاک کردن پرینتر لیزری

بعد از اینکه به تجهیزات فوق مجهز شدید، وقت آن است که پرینتر خود را باز نموده و کار را شروع کنید. قبل از این که کار را انجام دهید، به شما یادآوری می‎کنیم که اگر احساس کردید که برای رسیدگی به اجزای داخلی پرینتر، بی اطلاع یا ناوارد هستید، حتما با یک متخصص با تجربه امور پرینتر یا کسی که تجربه قبلی در این زمینه داشته باشد، تماس بگیرید و بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

هشدار اولیه: چند قسمت در داخل پرینتر وجود دارد که نباید آنها را با انگشتانتان لمس کنید. هنگام تمیز کردن پسماندها از روی آنها، باید تا جایی که ممکن است به آرامی عمل کنید. چرا که این قسمتها به آسانی آسیب می‎بینند و در صورت آسیب، باید تعویض شوند. این قسمتها شامل اجزای یونیت درام تونر هستند که اغلب داخل کارتریج تعبیه شده است، اما گاهی اوقات به صورت یک واحد جداگانه نیز هست. یونیت درام یک سیلندر سبز رنگ است و توسط یک پوشش پلاستیکی به نام هوپر تونر پوشیده می‎شود.

شکل زیر یک نمونه از یونیت درام را نشان می‎دهد:

نحوه تمیز کردن پرینتر لیزری در 5 مرحله ساده

مرحله 1: خاموش کردن، سرد کردن پرینتر

 قبل از باز کردن پرینتر و شروع به تمیز کردن باید حواستان به نخستین نکته ایمنی باشد. اول، باید اتصال پرینتر را به منبع تغذیه برق قطع کنید تا از خطر برق گرفتگی دور بمانید. و اگر اخیرا از دستگاه استفاده کرده‎اید باید صبر کنید تا خنک شود. پرینترهای لیزری هنگام کار کردن بسیار داغ می‎شوند، بنابراین انتظار برای خنک شدن دستگاه، دارای اهمیت است.

 مرحله 2: بیرون آوردن و تمیز کردن کارتریج تونر

 بعد از این که پرینتر خنک شد، پانل پشتی یا جلویی را باز کرده و کارتریج تونر را بردارید (از دفترچه راهنمای پرینترتان کمک بگیرید تا بدانید که چگونه باید این کار را انجام دهید). با استفاده از یک تکه مربع شکل از پارچه بدون پرز، تونر اضافی را از کارتریج لیزری خارج کنید.

مرحله 3: تونر اضافی موجود در اجزای داخلی را بیرون بریزید

با استفاده از یک تکه مربع شکل از پارچه تونر (یا یک یک دستگاه دمنده در صورتی که آن را خریداری کرده باشید) به داخل دستگاه دسترسی یافته و هر گونه تونر اضافی را از روی سطوح داخلی پاک کنید. تونر احتمالا در اطراف محفظه کارتریج لیزری، و همچنین در اجزای دیگری که ممکن است دسترسی به آن مشکل باشد، جمع شده است. هنگام تمیز کردن قسمتهای داخلی دستگاه، سعی کنید تا جایی که می‎توانید ملایم باشید، زیرا بعضی از اجزای آن شکننده و آسیب پذیر هستند.

مرحله 4: تمیز کردن سطوح با الکل ایزوپروپیل

برای اجزای پیچیده مانند کابل ها و سیم ها، یک تکه پنبه را به الکل ایزوپروپیل آغشته کرده و به آرامی این قسمتها را با الکل پاک کنید تا مطمئن شوید سطوح با ملاحظه و دقت استریل شده‎اند. این ماده شیمیایی با درجه خلوص 99٪ ، آلودگی را از قطعات داخلی حذف می‎کند و در عین حال هیچ علامتی از خود باقی نمی‎گذارد. حتما مراقب باشید که قطعات را با ملایمت تمیز کنید تا مطمئن شوید که خراشی روی قطعات ایجاد ننموده و باعث آسیب های طولانی مدت نمی‎شوید.

 مرحله 5: سر هم کردن مجدد

حال که همه ذرات تونر را از داخل دستگاه خارج نموده و از دیدن قطعات تمیز خوشحال هستید، وقت آن است که دوباره کارتریج تونر و بطری همراه آن را سر جای خود بگذارید. هر جا که لازم است به دفترچه راهنمای کاربر مراجعه نمایید. کارتریج لیزری را وارد نموده و قبل از انجام هر گونه بررسی مجدد کارتریج ، همانطور که توسط سازنده توصیه شده است، دستگاه را ببندید. همچنین ایده خوبی است که دو نسخه چاپی تولید کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز همانطور که باید در حال کار است. و به این ترتیب کار شما انجام شده است.

نحوه تمیز کردن پرینتر لیزری در 5 مرحله ساده

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087