شارژ و تعمیر تونر کارتریج پرینتر خود را به ما بسپارید

تاریخ مقاله: 1397/5/18

شارژ و تعمیر تونر کارتریج پرینتر خود را به ما بسپارید

مشکلات رایج کارتریج تونر و نحوه رفع آنها

شایع ترین مشکلات رایج کارتریج، معمولا مربوط به درام است. هر درام دارای یک تیغه پاک کننده (وایپر بلید ) است که تونرهای اضافی را از سطح و همچنین از روی کاغذ و کمربند انتقال (ترنسفر بِلت) کنار ‎می‎زند.

مشکلات رایج کارتریج تونر و نحوه رفع آنها

هنگامی ‎که یونیت درام OPC و اجزای آن در شرایط مطلوب نباشند، کیفیت چاپ به خطر ‎می‎افتد. در زیر بسیاری از مسائل مربوط به تونر و درام و همچنین نشانه‎هایی که بر روی صفحات چاپی به جا می‎گذارند، شرح داده شده است. یک کارتریج تونر ‎با کیفیت بالا نباید هیچ کدام از نقایصی را که در زیر مورد بحث قرار گرفته را نشان دهد، با این حال اغلب تونر ‎های ارزان، به دلیل برخورداری از تکنیک ‎های تولیدی ضعیف، نقص ‎های مختلفی را نشان می‎ دهند. تأکید می ‎کنیم که اگر قصد استفاده از تونر‎های غیر اصلی (OEM) را دارید مطمئن شوید از نوع درجه A آن که توسط فروشگاه های معتبر قابل عرضه می باشد خریداری کنید و این را در نظر داشته باشید که هیچ ارزان بودنی بی دلیل نیست.

 

رایجترین مشکلات ناشی از درام OPC

مشکلات رایج کارتریج تونر و نحوه رفع آنها

وجود خط عمودی مستقیم و بسیار نازک در تمام طول صفحه: این علامت نشانه یک درام خراشیده است که ممکن است در اثر برخورد با یک جسم خارجی ایجاد شود و یا ناشی از تونر روی وایپر بلید باشد که در هنگام چرخش، اطراف درام را به شکل یک حلقه می خراشد.

نقطههایی که به طور مساوی تکرار میشوند: این علامت نشان می‎دهد که یک خراش روی سطح درام قرار دارد و معمولا به اسم “پین هول” (pinhole) شناخته می‎ شود. فاصله بین نقاط، به محیط پیرامون درام بستگی دارد (معمولا 4 عدد است). برخی از پین هول ‎ها ممکن است توسط یک جسم خارجی ایجاد شده باشند (خشک شدن تونر روی درام) که می ‎تواند با یک پنبه و الکل ایزو پروپیل برداشته شود.

نقاطی که به طور یکنواخت به صورت یک نوار افقی در سراسر صفحه تکرار میشوند: نقاطی به شکل پین هول و نوارهایی در سرتاسر صفحه، نشان دهنده ایجاد اتصالی در PCR است.

لکه‎های تونر در سراسر صفحه که به صورت عمودي به هم متصل هستند: این مشکل به علت آسیبی است که پوشش درام در معرض نور خورشید قرار گرفته است، ایجاد می‎شود. فاصله بین لکه‎ها به محیط پیرامون درام بستگی دارد(معمولا 4 عدد است). قرار دادن درام در معرض نور مستقیم برای مدت زمان طولانی، باعث آسیب به پوشش آن می‎شود.

خطوط نازک در صفحه که فاصله‎ای مساوی از یکدیگر دارند: اگر این خطوط نازک به اندازه محیط پیرامون درام از هم فاصله داشته باشند، پس وایپر بلید، پوشش درام را خراش داده است. این امر به طور کلی در دوره‎های زمانی که وایپر بلید بر روی درام در حالت استراحت است (یعنی زمانی که از پرینتر استفاده نمی‎کنید)، رخ می‎دهد. گرما نیز می‎تواند باعث این مورد شود.

“اثر تایر” خاکستری در سمت راست یا چپ صفحه: این مسئله به دلیل شکل ظاهری آن،گاهی با عنوان شن باد خورده نیز شناخته می‎شود و نشان می‎دهد که پوشش درام شروع به نازک شدن کرده است.

مشکلات ناشی از وایپر بلید

دسته‎ای دیگر از مشکلات رایجی که برای کارتریج تونر اتفاق می‎افتد ممکن است مربوط به وایپر بلید باشد. پس از اینکه تصویر از درام به کاغذ یا به تسمه انتقال منتقل می‎شود، مقداری تونر ضایعاتی در سطح درام‎ها وجود دارد که باید قبل از عملیات بعدی درام تمیز شود. کار وایپر بلید ، جمع آوری و تمیز کردن تونرهای پس مانده از سطح درام‎ و انتقال آن به مخزن تونرهای ضایعاتی است.

مشکلات رایج کارتریج تونر و نحوه رفع آنها

رایجترین اشکالات ناشی از وایپر بلید عبارتند از:

یک خط نازک پایین صفحه: که به دلیل وجود یک بریدگی در بلید است و باعث می‎شود که بلید قادر به جمع آوری و تمیز کردن تونر از سطح درام نباشد و علامتهایی در پایین صفحه ایجاد کند. این مورد نیز می‎تواند به دلیل ساییده شدن بلید اتفاق بیفتد.

صفحه چاپ شده خاکستری: اگر وایپر بلید برای تمیز کردن تونر باقی مانده از روی درام، فشار کافی به آن وارد نکند تبعات آن در دور بعدی چاپ مشاهده می‎شود. این مشکل اغلب به این دلیل است که وایپر بلید به درستی در محل نصب نشده است. این قضیه همچنین ممکن است توسط یک وایپر بلید قدیمی‎ که به مرور زمان سفت شده است ایجاد شود. یک وایپر بلید سفت فشار زیادی به سطح درام وارد نمی‎کند و باعث ایجاد اشکال در جمع آوری تونر باقی مانده می‎شود. یکی از نشانه‎های کهنه شدن وایپر بلید، وجود یک هاله زرد رنگ روی پلاستیک آن است.

نرم کار نکردن بلید، باعث گیر کردن درام می‎ شود: وایپر بلید به طور مداوم به درام فشار وارد می ‎کند. اگر بلید نرم کار نکند، به درام می ‎چسبد و در همان مسیر حرکت می‎ کند. به این ترتیب، فشار زیادی به درام اعمال می‎ شود و اغلب به طور کامل گیر می ‎کند و یا اینکه نیازمند نیروی بسیار زیادی برای چرخیدن است. به طور کلی این حالت با سر و صدای زیاد پرینتر همراه است، چرا که خوشبختانه پرینتر یک کلاچ برای جلوگیری از گیر افتادن دنده‎ها و آسیب بیشتر دارد.

مشکلات مربوط به مگنت رولر

مگنت رولر ها یک پوشش آلومینیومی‎ دارند که با استفاده از جاذبه مغناطیسی، تونر را از محفظه به درام انتقال می ‎دهد. یک اتصال الکتریکی در انتهای مگنت وجود دارد که برای تقویت جاذبه مغناطیسی استفاده می‎شود. پوشش رسانای سیاه بر روی مگنت از مواد رسانای مختلف ساخته شده تا بتواند تونر را انتقال دهد. اغلب اشکالات معمولا به علت خش دار شدن و یا تراکم بیش از حد پوشش است. ذرات تونر به طور کلی ساینده هستند و وقتی که توسط وایپر بلید تحت فشار قرار می‎گیرند بر روی مگنت فشرده شده و آن را می‎پوشانند. بعضی از کارتریج‎ها از یک مگنت دولوپر به جای یک مگنت استفاده می‎کنند که سطح پوشش آن شبیه به پلاستیک فشرده است.

مشکلات رایج کارتریج تونر و نحوه رفع آنها

رایجترین مشکلات ناشی از مگنت

چاپ کمرنگ: دلیل اصلی چاپ کمرنگ احتمالا یک مگنت ساییده شده است. روی مگنت پوشش رسانای سیاهی وجود دارد که با گذشت زمان از بین می‎رود. اگر پوشش بیرونی مگنتنازک شده و یا به طور کامل از بین برود، شما قادر خواهید بود پوشش رسانای سیاه را که بی رنگ شده است (نازک شدن پوشش) و یا حتی لوله آلومینیومی‎ زیرین را ببینید. این مشکل بیشتر در قسمتهایی از چاپ که به رنگ سیاه متراکم است ظاهر خواهد شد و متنهای معمولی عموما این مشکل را نشان نمی ‎دهند.

حفرههای سفید در چاپ: این مشکل ناشی از خراشیدگی یا لکه‎های موجود بر پوشش مگنتاست. به طور معمول، یک یا دو خراش مشکلی ایجاد نمی‎کند، ولی اگر خراش‎های بیشتری وجود داشته باشد، احتمال مشاهده حفره‎ها بیشتر خواهد بود. مخصوصا زمانی که همه خراش‎ها در یک مکان ‎جمع شده باشند.

خطوط تیره و روشن روی کاغذ: این مورد به دلیل خم شدن یا کج شدن مگنتایجاد می‎شود. این امر معمولا هنگامی ‎اتفاق می ‎افتد که یک هاب (به ویژه یک هاب فلزی) به یک گوشه رولر فشار داده می‎شود. ‎هاب‎های فلزی باید برداشته شده و با دقت فراوان توسط یک پرس ویژه جایگزین شوند.

چاپ یک در میان: اتصالات مگنت، جریان را از پرینتر به لایه‎ی سیاه رسانای موجود بر سطح مگنت انتقال می‎دهند. اگر اتصالات خم شده و از شکل بیفتند، نیروی الکتریکی بیش از حد یا نادرست اعمال می‎شود و ممکن است منجر به چاپ صفحات کمرنگ یا خالی شود (اغلب خالی).

فوم رولر (PCR)

فوم رول PCR یک غلتک است که جریان را به سیلندر درام اعمال می‎ کند. این رولر یک شارژ یکنواخت اولیه بر روی درام قرار می ‎دهد و سپس در انتهای چرخه، شارژ باقی مانده را پاک می‎کند تا مجددا شارژ یکنواخت اعمال ‎کند. به علت این نقش دوگانه، ممکن است یکسری مشکلات جدی به دلیل نقص در فوم رول بروز کنند. بسیاری از این خرابی‎ ها در زمستان که رطوبت هوا نسبت به تابستان کمتر است افزایش می‎یابد (دلیل آن ایجاد استاتیک است).

برخی مشکلات ناشی از فوم رولر (PCR):

ایجاد سایه: سایه معمولا به شکل تکرار چاپی است که قبلا روی صفحه اعمال شده است . به طور کلی ایجاد سایه به دلیل مسائل مربوط به جریان و شارژ اتفاق می‎افتد. این مشکل زمانی رخ می‎دهد که پوشش بیرونی فوم رول معیوب است (به دلیل استفاده بیش از حد از مایع تمیز کننده) یا گریس رسانا بیش از حد برای پایه نگهدارنده فوم رول استفاده شده است.

وجود یک سوراخ یا برش درفوم رولر (PCR):

این قضیه باعث ایجاد یک علامت سیاه تکراری در فواصل مساوی با محیط پیرامون رولر می شود. گاهی اوقات این بریدگیها ممکن است در طول سیلندر درام ایجاد شود و باعث ایجاد بار اضافی در درام گردد و باعث شود که درام تونر اضافی جذب ‎کند و در نتیجه یک نوار افقی تیره در سراسر صفحه تولید ‎نماید. این علامتها در طول صفحه تکرار می‎شوند (معمولا 7 تکرار در پایین صفحه).

نقاط تصادفی در سراسر صفحه: این نقاط می‎توانند نقطه‎های سیاه و یا نقاط سفید در مناطق سیاه باشند. این امر ناشی از پودر روان کننده اضافی است که به PCR می‎چسبد.

مگنت دولوپر

مگنت دولوپر یک شفت فلزی است که در غلافی از لاستیک سیلیکونی و توسط پوششی با طراحی خاص پوشیده شده است. هم پوشش خاص و هم سیلیکون لاستیکی به ذخیره سازی و آزاد شدن شارژ الکتریکی کمک می‎کنند. مگنت دولوپر از نظر عملکرد بسیار شبیه یک مگنت است، چرا که هر دوی آنها در انتقال تونر از محفظه (هوپر) به واحد درام کمک می ‎کنند. اختلاف عمده بین این دو در نحوه جذب و دفع تونر است. مگنت از شارژ مغناطیسی استفاده می‎کند، در حالی که مگنت دولوپر برای جذب و دفع تونر از بار الکتریکی استفاده می‎نماید.

مشکلات رایج کارتریج تونر و نحوه رفع آنها

مشکلات رایج ناشی از مگنت دولوپر

چاپ کمرنگ: دلیل عمده ایجاد چاپ کمرنگ، سطح کثیف یا ساییده شده رولر است. پوشش روی رولر معمولا پس از یک دوره زمانی از بین میرود و این امر می‎تواند توسط عوامل مختلفی مانند عوامل محیطی (گرما)، فشار نامناسب دکتر بلید یا مواد پوشش دهنده کثیف و نا مناسب، تسریع شود. مشکل چاپ کمرنگ بیشتر در مناطقی با رنگ سیاه متراکم، مشخص خواهد شد. در متنهای معمولی این مشکل اغلب رویت نمی‎شود، مگر در موارد بسیار شدید. آنچه که اتفاق می‎افتد این است که تونر کمتری نسبت به حالت نرمال به مگنت دولوپر جذب می‎شود.

چاپ تیره یا بیش از حد سیاه: چاپ بیش از حد تیره در صفحه می‎تواند به علت استفاده از وسایل تمیز کننده نامناسب برای مگنت دولوپر اتفاق بیفتد. پوشش سطحی رولر، در واقع تعادل شکننده‎ای از مواد است که به جذب یا دفع تونر کمک می‎کند. این تعادل ممکن است در هنگام استفاده از مواد پاک کننده، که باعث باقی ماندن مواد افزودنی بر روی پوشش سطحی می ‎شوند، بر هم بخورد. اکثر مواد پاک کننده خیلی سنگین هستند و اغلب باعث از بین رفتن و خورده شدن برخی از پوشش‎ها می ‎شوند. این امر باعث می‎شود که مگنت دولوپر بیش از حد لازم تونر جذب نماید و منجر به چاپ بیش از حد تیره شود.

علامتهای رنگی تکراری: تکرارهایی که فواصل آنها به اندازه محیط پیرامون مگنت دولوپر است نشان می‎دهد که مگنت دولوپر خط و خراش برداشته است. این امر می‎تواند ناشی از یک نیروی ناگهانی و آسیب رسیدن به پوشش سطحی رولر دولوپرباشد.

دکتر بلید مقدار تونر را با استفاده از فشار ثابتی که به مگنت یا مگنت دولوپراعمال می‎ کند کنترل می‎ نماید. یک دکتر بلید فرسوده می‎ تواند شیارها و یا حفره‎هایی در سطح مگنت دولوپریا مگنت ایجاد کند و به این ترتیب خطوط افقی در قسمت پایین صفحه چاپ کند. نصب نادرست دکتر بلید به علت فشار بیش از حد باعث کاهش میزان انتقال تونر به رولر می‎شود و چاپ کمرنگ تولید می‎کند. دکتر بلید ساییده شده باعث ایجاد یک انحراف با عنوان “اثر تایر” می‎شود و این نام اشاره به شکل ظاهری این علائم دارد. این نوع اشکال هنگامی به وجود می‎آید که بلید در جای خود سفت و محکم نیست و مقدار فشاری که به رولر وارد می‎شود ثابت نیست.

مشکلات رایج کارتریج تونر و نحوه رفع آنها

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087