روش نگهداری از بارکدخوان ها

روش نگهداری از بارکدخوان ها

1396/12/15

نام نویسنده admin

آیا هزینه نگهداری بارکد خوان شما زیاد شده است؟  آیا می دانستید روش هایی ساده در مورد تعمیرات و نگهداری بارکدخوانها وجود دارد که می توانید برای کاهش نیاز به تعمیر به آنها عمل کنید؟

 

خیلی از اوقات میتوان از دادن درخواست تعمیر برای بارکدخوانها اجتناب کرد.  دانستن این نکات تعمیر و نگهداری ساده میتواند شرکت شما را از هزینه های تعمیرات غیر ضروری نجات دهد.

 

در اینجا 10 راهنمایی ساده برای رفع مشکل وجود دارد:

 

# نکته 1 : در هنگام اسکن نمودن بارکدها، هیچ اطلاعاتی مخابره نمیشود، یا داده های مخابره شده ناقص هستند.

 

این امر ممکن است به این دلیل باشد که بارکدخوان شما از درگاه (پورت) خود خارج شده و یا در طول ارتباط از اتصال با کامپیوتر میزبان خارج شده باشد. سعی کنید بارکدخوان را مجددا به درگاه (پورت) متصل کرده و اتصال مجدد کابل هماهنگ سازی بارکدخوان و کامپیوتر را برقرار کنید. به خاطر داشته باشید هر زمان که داده ها را ارسال میکنید، هیچ عملیات دیگری انجام ندهید، زیرا ممکن است باعث انتقال اطلاعات ناقص شود.

 

# نکته2 : صفحه مانیتور روی بارکدخوانتان اصطلاحا فریز یا قفل میشود.

 

یک راه حل ساده برای این قضیه می تواند راه اندازی مجدد بارکدخوان باشد. اگر صفحه بارکدخوان شما قفل شده و ثابت است و به هیچ وجه جواب نمیدهد، خارج کردن باتری را حداقل برای مدت30 ثانیه امتحان کنید. بعد از 30 ثانیه دوباره باتری را ببندید و ببینید آیا مجددا راه اندازی خواهد شد یا خیر. اکثر کتابچههای راهنما متعلق به بارکدخوانها، روش های مناسبی ارائه کردهاند که اگر بارکدخوان شما با یک صفحه بی حرکت مواجه شد بتوانید آنها را دنبال کنید. همیشه از مراحل توصیه شده توسط سازنده مطابق با دستورالعمل خودشان پیروی کنید.

 

# نکته 3: اینکه رتبه IP (رتبه حفاظت در مقابل نفوذ) بارکدخوان خود را بدانید امر مهمی است.

 

به عنوان مثال، دستگاههای Symbol MC90xx  دارای رتبه IP 64 هستند. در کد IP 64، 6 به معنای مقاوم در برابرگرد و خاک است. یعنی نفوذ گرد و غبار اتفاق نخواهد افتاد. شماره 4 به معنای حفاظت هنگام قرار گرفتن در معرض پاشیدن آب است. ضد آب بودن یعنی دیواره حفاظتی باعث میشود پاشیدن آب از هر جهت، اثر مضری روی دستگاه نداشته باشد. دانستن رتبه IP بارکدخوان به شما کمک خواهد کرد تا عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

 

می توانید از بخش فروش بارکد خوان دیدن فرمایید واز از قیمت و مشخصات آنها مطلع شوید: فروش انواع بارکد خوان

 

 

# نکته 4: ماشه یا ضامن روی بارکدخوان شما گیر کرده است.

 

راه حلی در اینجا ارائه شده است و البته این ترفند سریع را فقط در صورتی امتحان کنید که بارکدخوان شما تحت ضمانت نیست. دستکاری کردن بارکدخوان ممکن است ضمانت نامههای آن را از اعتبار بیاندازد. در غیر اینصورت قبل از اینکه بارکدخوان خود را برای تعمیر بفرستید، یک پین صاف یا یک شی کوچک را بردارید و آن را در طول شکاف کوچک بین ضامن و دسته حرکت دهید. در صورتی که هر گونه مانع و اذیتی در آن وجود داشته باشد که موجب مشکل شود، با این کار رفع شده و ضامن آزاد خواهد شد. اگر این مورد نیست، بسته به مدل دقیق دستگاهتان، دسته ممکن است بتواند از بقیه واحد جدا شود.

 

 

# نکته 5: بارکدخوان شما روشن نمیشود!

 

اولین راه حل سریع که به خاطر میرسد این است که باتری شارژ نشده و یا ممکن است باتری نیاز به تعویض داشته باشد. علاوه بر این بررسی کنید که آیا باتری به درستی نصب شده است یا خیر. اگر باتری در غلاف خود همتراز نشده باشد اتصالات باتری ممکن است با یکدیگر تماس پیدا نکنند.

 

# نکته 6: مراقب باشید که بارکدخوان خود را رها یا پرتاب نکنید.

 

بارکدخوان ها از قطعات زیادی تشکیل شدهاند و اگر پرتاب شوند ممکن است به آسانی آسیب ببینند یا از حالت همتراز خارج شوند. مشخصات مربوط به پرتاب و رها شدن را در مورد بارکدخوان خود بررسی کنید. برخی از بارکدخوان های مقاومتر می توانند از فواصل مشخص بدون آسیب دیدن رها شوند. اکثر بارکدخوان ها یک تسمه به عنوان مچ بند به همراه دارند که از رها شدن آنها در حین عملیات جلوگیری میکند.

 

 

# نکته 7: بارکدخوان خود را از این شرایط محافظت کنید:

 

دماهای بسیار بالا. بارکدخوان را در یک روز گرم بر روی داشبورد ماشین نگذارید و آن را از منابع گرمایی دور نگهدارید.

بارکدخوان خود را در مکانهایی که بسیار پر گرد و خاک، خیس و یا مرطوب است (به جز یک بارکدخوان مقاوم که استفاده از آنها در این شرایط منع نمیشود) نگهداری نکرده و یا از آن در این نوع مکانها استفاده نکنید.

# نکته 8: مخازن الکترواستاتیک باعث می شود که ذرات گرد و خاک به صفحه خواننده اسکنر بارکد بچسبند.

 

این اثر را با استفاده از پاک کننده مصنوعی ضد استاتیک و با استفاده از یک پد لنز پاکن، خنثی کرد. شما می توانید آنها را به صورت آنلاین تهیه کنید و چندان هم گران قیمت نیستند.

 

# نکته 9: هشدار!

 

همیشه مراقب باشید. برای مدت زمان طولانی به خط لیزر مستقیما نگاه نکنید. این امر میتواند به چشم شما آسیب برساند.

 

 

هرگز مستقیم به مسیر نور نگاه نکنید (مشابه نور خورشید).

هرگز پرتو لیزر دستگاه را در چشم کسی نگذارید.

هنگام نصب و تراز کردن اسکنر بارکد ، از بازتاب پرتوهای لیزر از سطوح بازتابنده جلوگیری کنید.

محفظه لیزر را باز نکنید.

همیشه آخرین نسخه معتبر مقررات مربوط به حفاظت در برابر نور لیزر را مشاهده کنید.

# نکته 10: صفحه یا پنجره خواننده دستگاه را پاک کنید.

 

با تمیز کردن صفحه خواننده اطمینان حاصل کنید که بارکدخوانتان از حداکثر ظرفیت خواندن بصری خود بهرهمند است. این امر به ویژه در هنگام استفاده در یک محیط خشن که در آن گرد و غبار، سایش، رطوبت، اثر انگشت، و غیره معمول است، توصیه می شود. برخی باید و نبایدها در هنگام تمیز کردن صفحه بارکدخوان در اینجا آمده است:

 

 

برای صفحههای خوانندهای که از شیشه ساخته شده است:

 

از مواد پاک کننده خورنده استفاده نکنید.

از مواد پاک کنندهای که سبب سایش زیاد (به عنوان مثال پودر) شود استفاده نکنید.

حین تمیز کردن از حرکاتی که می تواند خش و یا سایش ایجاد کند اجتناب نمایید.

برای صفحههای خوانندهای که از پلاستیک ساخته شده است:

 

صفحه خواننده را فقط با پارچه مرطوب تمیز کنید.

از پاک کننده های ملایم بدون پودر استفاده کنید. از مواد پاک کننده قوی مانند استون استفاده نکنید.

هنگام تمیز کردن از حرکاتی که می تواند خش و یا سایش ایجاد کند اجتناب نمایید

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087