رابطه پرینتر با رطوبت هوا

تاریخ مقاله: 1397/6/31

رابطه پرینتر با رطوبت هوا

رطوبت در دفتر کار

ممکن است برخی از شما، با دیدن این عنوان بسیار متعجب شده باشید. یعنی حتی رطوبت موجود در محیط کار ممکن است پرینترهای ما را تحت تاثیر قرار دهد؟

احتمالا این عنوان باعث خستگی و ناامیدی شما شده است. اما این ادعا وجود دارد که پرینتر/چندکاره در برابر‎ زیاد بودن و یا حتی کم بودن رطوبت موجود در محیط مقاوم نیستند.

آیا واقعا این ادعا حقیقت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم: بله. پرینترهای مدرن و بسیار پیشرفته شما حتی بیش از انواع مدل‎های قدیمی که در گذشته از آنها استفاده می‎کردید، نیاز به مراقبت دارند. قرار دادن آنها در اتاق هایی که بیش از حد خشک و خفه یا بیش از حد مرطوب هستند می‎تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

مقدار رطوبت محیط، به میزان بخار آب موجود در هوا بستگی دارد. اگر مقدار زیادی بخار آب در هوای اطراف وجود داشته باشد، رطوبت محیط بالا است. این حالت همان شرایطی است که احتمالا گاهی تجربه کرده‎اید و احساس می‎کنید همه اشیاء چسبناک هستند. اگر مقدار بخار آب کافی نباشد، رطوبت محیط کم است. این حالت زمانی است که احساس می‎کنید واقعا گرم است و خنک شدن واقعا دشوار است .

همانطورکه وقتی هوا خشک و رطوبت پایین است، ما احساس خفگی می‎کنیم، درجه های مختلف رطوبت، کار را برای پرینترها نیز دشوار می‎سازد.

رطوبت زیاد

    اگر رطوبت هوای محیط بالا باشد، رطوبت بالا می‎تواند کاغذها را همان طور که در شکل زیر نشان داده شده است موج دار کند:

    در مورد پرینترهای لیزری در هوای بسیار مرطوب، ممکن است تونر از جای خود خارج شده و به قسمت‎های سفید کاغذ برود. همچنین ممکن است متوجه شوید که صفحات به یکدیگر می‎چسبند.
    در پرینترهای جوهر افشان، که در آنها جوهر به حالت مایع است، ممکن است شاهد حرکت جوهر به صفحات دیگر و به وجود آمدن لکه‎ هایی روی کاغذ باشید. زیرا در هوای مرطوب جوهر به راحتی خشک نمی‎شود.

رطوبت کم

    اگر رطوبت موجود در هوای محیط بسیار پایین باشد، در حین عملیات چاپ ممکن است کاغذ کمی منقبض و جمع شود. این امر باعث می‎شود که متن و تصاویر روی صفحه شما، ظاهری نامناسب پیدا کنند.
    صفحات می‎توانند همان طور که در رطوبت بالا چسبناک می‎شوند در رطوبت بسیار کم هم چسبنده شوند.
    در رطوبت کم همچنین ممکن است گیر کردن و جمع شدن کاغذ در پرینتر را بیشتر تجربه کنید. زیرا کاغذ در هوای خشک، سفت و بی انعطاف می‎شود.
    جوهر چاپ شده روی صفحه ممکن است کمی محو و کم رنگ به نظر برسد. زیرا فرصتی برای یک دست شدن و خشک شدن با سرعت مناسب وجود ندارد و سرعت خشک شدن جوهر بالا است.

برای اجتناب از این مشکلات چه کاری می‎توان انجام داد؟

البته مجبور نیستید به محض اینکه دمای محیط بالا بود برای خنک کردن پرینترتان مضطرب شوید. نکته مهم این است که بتوانید یک رطوبت نسبی برای محیط کار خود مهیا کنید.

    اول از همه، خرید یک رطوبت سنج برای دفتر توصیه می‎شود. هزینه خرید آن چندان بالا نیست و سطوح رطوبت هوا را برای شما اندازه گیری می‎کند.

    با خواندن عددی که رطوبت سنج نشان می‎دهد تصمیم بگیرید که آیا باید پرینتر خود را جا به جا کنید یا خیر. همچنین به یاد داشته باشید که در تابستان رطوبت ممکن است بالاتر باشد و برعکس در زمستان پایینتر، پس بررسی کنید که آیا ارزش آن را دارد که در زمانهای مختلف در طول یک سال آن را حرکت دهید یا نه.
    به عنوان یک قاعده کلی، هوای دفتر خود را به کمک دستگاه تهویه هوا عوض کنید و محیط را زمانی که لازم است به خوبی گرم کنید.
    از عقل سلیم استفاده کنید. واقعا تشخیص این که هوای محیط خیلی مرطوب است یا خیر، کار ساده‎ای خواهد بود.

    اطمینان حاصل کنید که موجودی کاغذهای خود را نیز در مناطقی ذخیره می‎کنید که رطوبت نسبی دارند. بسته های کاغذ را فقط زمانی که آماده استفاده از کاغذ هستید باز کنید و کاغذهای اضافه را طوری بسته بندی کنید که کاملا کیپ و محفوظ باشند.

 

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087