آشنایی با کارایی پرینترهای سوزنی

آشنایی با کارایی پرینترهای سوزنی

1396/4/15

نام نویسنده ADMIN

پرینترهای سوزنی

پرینترهای سوزنی از قدیمی ترین فناوری ها بشمار می‌ آیند كه همچنان تولید می‌ شوند. برخی از فروشندگان عمده هنوز آن‌ها را می سازند، بازاریابی می كنند و از تأمین‌کنندگان و قطعات پرینترهای سوزنی پشتیبانی می كنند. پرینترهای سوزنی در محیط‌های تخصصی كه چاپ قیمت پایین ضروری است، بسیار کاربردی هستند. فرم عمده ی پرینترهای سوزنی عبارت‌اند از ماتریس نقطه‌ای، چرخ آفتابگردان و خطی.

دانستنی هایی در مورد پرینترهای سوزنی

پرینترهای ماتریس نقطه ای

فناوری پشت پرینترهای ماتریس نقطه ای كاملاً ساده است. كاغذ در مقابل درام پرس می شود (استوانه ی پلاستیكی) و با جلو رفتن كار چاپ (پرینت) متناوباً به جلو كشیده می شود. هد پرینت كه به‌صورت الكترومغناطیسی جلو برده  می شود، میان كاغذ حركت می كند و به نوار پرینتر كه بین كاغذ و سوزن هد پرینت واقع شده  است، ضربه می زند. برخورد هد پرینت به نوار پرینتر، نقاط جوهر را روی كاغذ حك می كند و نویسه‌های قابل خواندن توسط انسان شكل می گیرند.

دانستنی هایی در مورد پرینترهای سوزنی
پرینترهای ماتریس نقطه‌ای ازنظر وضوح چاپ و كیفیت كلی بسته هد پرینت های 9 یا 24 اینچی متفاوت هستند. هرچه سوزن بیشتری در هر اینچ باشد، وضوح چاپ بالاتر است. غالب پرینترهای ماتریس نقطه‌ای از حداكثر وضوح تقریباً 240 dpi (نقطه در هر اینچ) برخوردارند. درحالی‌که این وضوح به‌اندازه‌ی پرینترهای لیزری یا جوهرافشان بالا نیست، یكی از مزایای متمایز پرینتر ماتریس نقطه ای (یا هر فرم ضربه‌ای) بشمار می‌ آید. چون هد پرینت باید برای انتقال جوهر از نوار روی صفحه به سطح كاغذ با نیروی كافی ضربه بزند، ایدئال محیط‌هایی است كه كپی های كربنی را با استفاده از اسناد چندقسمتی تولید می كنند. این اسناد حاوی كربن (یا سایر مواد حساس به فشار) در سطح زیرین هستند و با اعمال فشار یك نشانه را روی ورق زیرین خلق می كنند. خرده فروش ها و کسب‌ و کارهای كوچك غالباً از کپی‌ های كربنی در قالب رسید یا صورتحساب فروش استفاده می كنند.

پرینتر چرخ آفتابگردان

اگر قبلاً با ماشین تحریر دستی كاركرده باشید، مفهوم فناوری پرینترهای چرخ آفتابگردان را درك می كنید. این پرینترها دارای هد پرینت‌های متشكل از چرخ‌های پلاستیكی یا فلزی است كه در گلبریگ‌ها بریده می شوند. هر گلبریك فرم یك حرف (حروف بزرگ و كوچك)، عدد یا نشان نقطه گذاری روی خود دارد. وقتی گلبرگ به نوار پرینتر ضربه  می زند، شكل حاصله به جوهر روی كاغذ نیرو وارد می كند. پرینترهای چرخ آفتابگردان پر صدا و كُند هستند. چاپ گرافیكی و تغییر فونت ها در این نوع پرینتر امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه قطعه چرخ چاپ تعویض شود. با ظهور پرینترهای لیزری از این نوع پرینترها در محیط‌های كامپیوتری مدرن عموماً استفاده نمی‌ شوند.

دانستنی هایی در مورد پرینترهای سوزنی

پرینترهای خطی

پرینتر خطی نوع دیگری از پرینتر سوزنی و تا اندازه‌ای شبیه چرخ آفتابگردان است. مكانیسم آن به‌گونه‌ای است كه چندین نویسه روی یك خط چاپ می شود. مكانیسم از درام چاپ چرخان بزرگ یا زنجیره چاپ حلقه وار استفاده  می كند. با چرخش درام یا زنجیره روی سطح كاغذ، چکش‌های الكترومغناطیسی روی سطح درام یا زنجیره و پشت كاغذ به كاغذ ضربه  می زنند (در امتداد نوار) و نویسه ی روی درام یا زنجیره بر روی كاغذ شكل می گیرد.
پرینت های خطی به دلیل ماهیت مكانیسم چاپ از انواع چرخ آفتابگردان یا ماتریس نقطه ای بسیار سریع‌تر هستند. البته بسیار پر صدا هستند و از امكانات چند فونتی محدود و كیفیت چاپ پایین تری نسبت به فناوری های چاپ اخیر برخوردارند.

دانستنی هایی در مورد پرینترهای سوزنی
چون پرینترهای خطی به خاطر سرعتشان استفاده  می شوند، از كاغذ مخصوص تراكتورفید با سوراخ‌های پانچ شده در امتداد همدیگر استفاده می كنند. این نحوه ی چینش چاپ سرعت بالای خودكار مستمر را ممكن می سازد و كار چاپ در صورت اتمام كاغذ متوقف می شود.

اقلام مصرفی پرینتر سوزنی

هزینه های ماده ی مصرفی پرینترهای سوزنی از همه ی انواع پرینتر ها پایین تر است. نوارهای جوهر و كاغذ نخستین هزینه‌های پرداخت‌ شده برای پرینترهای سوزنی هستند. برخی از پرینترهای سوزنی (معمولاً ماتریس نقطه‌ای و خطی) به كاغذ تراکتورید نیاز دارند و لذا هزینه ی عملیات تا اندازه‌ای بالا می رود.

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087