آشنایی با مفهوم بارکد و دستگاه بارکدخوان

آشنایی با مفهوم بارکد و دستگاه بارکدخوان

1396/4/1

نام نویسنده ADMIN

بارکد یک مجموعه کدگذاری شده از خطوط و فضا­ها با عرض های مختلف است که می تواند اسکن شده و به صورت اعداد تفسیر شود تا یک محصول را شناسایی نماید. 2 نوع بارکد وجود دارد: خطی و ماتریس داده.

بارکد خطی

بارکد خطی به بارکد تک بعدی هم مشهور است. بارکد خطی یک کد خوانای ماشینی متشکل از مجموعه ای از میله ها و فضاهای چاپ شده به نسبت معین است. نماد بارکد اساساً حروفی هستند که در آن عرض های مختلف میله­ ها و فضا­ها با هم ترکیب شده و مشخصه یا ویژگی‌ها و در نهایت پیامی را شکل داده است. از آنجا که راه های بسیاری برای ترتیب این میله ها و فضا­ها وجود دارد، نماد­های متعددی امکان­ پذیر است.

بارکد ماتریس داده و یا دو بعدی

یک کد ماتریس داده که به بارکد دوبعدی و یا کد دو بعدی هم مشهور است، یک روش دو بعدی ارائه اطلاعات می­ باشد. شبیه به یک بارکد خطی است، اما دارای قابلیت نمایش اطلاعات بیشتر بوده و متشکل از واحد­های مربعی سیاه و سفید است که در الگویی مربعی شکل یا مستطیل شکل مرتب شده­ اند. اطلاعاتی که باید کد گذاری شود می تواند متن یا داده­ های خام باشد. طول داده های کد گذاری شده بستگی به ابعاد نماد استفاده شده دارد. کدهای تصحیح خطا برای افزایش قدرت نماد اضافه شده ­اند: حتی اگر آن‌ها تا حدی آسیب ببینند، هنوز هم می تواند خوانده شود. نماد­های ماتریس داده می تواند در 2335 کاراکتر الفبایی ذخیره شود. هر ماتریس داده متشکل از حداقل دو الگوی یابنده یا دستگیره و دو همگام ساز است. دستگیره ها دو خط عمود بر هم هستند که رنگ آن‌ها همانند مدل 1 است، در حالی که همگام سازها مانند دستگیره ­هایی هستند که از واحدهای متناوب سیاه و سفید ساخته شده ­اند. دستگیره­ ها به تعادل خوبی با نمادها رسیده­ اند در حالی که همگام ساز­ها واحدها را بخوبی نمونه برداری می­ کنند. اگر ابعاد ماتریس رشد کند، همگام سازی و دسته بیشتری، تا حدود 8 مورد، به هر دو ستون افقی و عمودی افزوده می­ شود. اندازه نماد از 8 × 8 تا 144 × 144 متغیر است.

انواع بارکد خوان

بارکد خوان همراه

بارکد خوان دستی به بهترین وجه در برنامه های کاربردی استفاده می­ شود که در آن لازم است کاربر اشکال و یا اندازه های مختلف را اسکن کند و یا با اپراتور فاصله دارد مانند انبارهای بزرگ که باید بارکد خوان در فواصل مختلف جا به جا شود.

بارکد خوان با سیم

این نوع اسکنر به طور مستقیم به یک ایستگاه کاری تعریف شده متصل است و از ترکیب کابل های مختلف استفاده می­ کند. در حال حاضر محبوب ترین نوع، USB است اما گزینه های دیگری مانند PS/2, AT/XT, RS232 و غیره نیز در دسترس می­ باشد.

بارکد خوان بی سیم

بارکد خوان بی سیم اجازه می دهد تا کاربر با انتقال اطلاعات اسکن شده به دستگاه خود از طریق بلوتوث و یا WIFI، تا شعاع 50 فوتی برود که این ها به نوبه خود به طور مستقیم به ایستگاه های کاری تعریف شده متصل هستند.

بارکد خوان دست آزاد / ارائه

یک نمونه از بارکد خوان دست آزاد: بارکدخوان چند پرتو رومیزی هانیوِل Honeywell Solaris 7820g

اسکنر­های دیواری یا رومیزی که بارکد از زیر و یا کنار آن‌ها عبور می­ کند. آن‌ها اغلب در کنار صندوق سوپر مارکت ها و دیگر خرده فروشان یافت می ­شود. برای عملیات خرده فروشی کوچک و سازمان­های نهادی که نیازمند ورود اطلاعات قابل اعتماد هستند، ایده آل می­ باشند. الگوی اسکن تمام جهته، بارکد را صرف نظر از جهت، می ­خواند و نیازی به تراز کردن محصولات  با بارکد خوان نیست.­ الگوریتم های نرم افزار پیشرفته، ر آسیب دیده و بد چاپ شده را بازسازی و عملکرد و سرعت مشتریان را در نقطه فروش بالا می­ برد.

موقعیت ثابت

اسکنر موقعیت ثابت معمولاً در جاهایی کاربرد دارد که نیاز به ورود اطلاعات خودکار و دقیق و بلا واسطه است. مانند اسکن موارد از طریق یک خط تولید، و یا ماشین مرتب­سازی بسته ها روی تسمه نقاله. اسکنر موقعیت ثابت در فواصل کوتاه یا بلند برای انعطاف پذیری بیشتر در دسترس هستند. به طور معمول، اسکنر­های چند جانبه یا سبک خطوط موازی مورد استفاده قرار می­گیرد که به موارد اجازه می­ دهد بدون قرار گرفتن در موقعیت دقیق بارکد خوانده شده و عبور کنند و در عین حال اسکن دقیق از آن‌ها به عمل آید.

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087