قابلیت و امکان  AirPrint در سیستم عامل های Mac و iOS

قابلیت و امکان AirPrint در سیستم عامل های Mac و iOS

1396/9/15

نام نویسنده admin

ایرپرینت (AirPrint) یکی از قابلیت های سیستم عامل Mac و همچنین سیستم عامل iOS است که در دیوایس های شرکت اپل بکار می رود؛ در این قابلیت برای پرینت کردن از طریق شبکه بی سیم (Wi-Fi) استفاده می شود. ایرپرینت به درایورهای مخصوص پرینتر نیاز ندارد، در ابتدا این ویژگی برای دستگاه های iOS در نظر گرفته شد که تنها از طریق  اتصال به شبکه Wi-Fi قادر به کار بود و بنابراین نیاز به یک نقطه دسترسی Wi-Fi داشت. با این حال، با معرفی ایرپرینت به پلتفرم دسکتاپ اپل یعنی سیستم عامل مک در سال 2012، مکینتاش  از طریق اتصال اترنت به شبکه متصل می شود همچنین می تواند با استفاده از پروتکل ایرپرینت نیز این کار را انجام دهد، در نتیجه تنها از طریق Wi-Fi متصل نمی شود. اتصال مستقیم Wi-Fi بین دستگاه و پرینتر به طور پیش فرض پشتیبانی نمی شود، اما به عنوان ویژگی “HP ePrint Wireless Direct AirPrint” ظاهر شد.

تاریخچه و سازگاری پرینتر

پس از معرفی آیپد (iPad) در سال 2010، نگرانی های کاربران در مورد عدم توانایی محصول برای پرینت از طریق راه حل پشتیبانی اپل مطرح شد. بنا به گفته استیو جابز، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت اپل، در ماه مه سال 2010، به درخواست کاربر برای پرینت در یک ایمیل با موضوع “خواهد آمد” پاسخ داد. ایرپرینت در پاییز 2010 به عنوان بخشی از iOS 4.2 معرفی شد که برای اولین بار به آیفون و آیپد قابلیت پرینت را  می دهد. ایرپرینت در نسخه Mac OS X Lion نیز برای کامپیوترهای مک معرفی شد. [6] در زمان راه اندازی، دوازده پرینتر با ایرپرینت سازگار بودند، که تمام آنها از سری HP Photosmart Plus e-All-in-One بودند. تا ژوئیه 2014، این تعداد به حدود 1100 مدل پرینتر سازگار از دو ده دستگاه مختلف تولید شده است. لیست فعلی را می توان در سایت پشتیبانی اپل پیدا نمود. [6] فناوری دارای شماره ثبت  اختراع 20110194123 در ایالات متحده است، “پرینتری که از پرینت بدون درایو پشتیبانی می کند”

پشتیبانی از پرینتر پیشین

تعدادی از راه حل های نرم افزاری برای پرینترهای غیر ایرپرینت برای دستگاه های iOS استفاده می شود، با پیکربندی پشتیبانی از یک سیستم واسطه که از طریق Wi-Fi قابل دسترسی است، به پرینتر متصل می شوند. از آنجایی که ایرپرینت بدون درایور می باشد، چنین پیکربندی جبران کننده عدم پشتیبانی از پرینتر ایرپرینت بوده که با استفاده از درایورهای سیستم واسط انجام می پذیرد. ساده ترین راه حل برای تمام سیستم عامل ها، ایجاد یک سرویس Bonjour جدید است، با این ترفند مشتریان iOS فکر می کنند که در حال صحبت با دستگاه ایرپرینت هستند. بسیاری از پست های وبلاگ و محصولات نرم افزاری تجاری برای انجام این کار، و همچنین راه حل های منبع باز در لینوکس وجود دارد. این کار در بسیاری موارد عملی است زیرا ایرپرینت فرمت پروتکل چاپ اینترنت (IPP) است که بسیاری از پرینترها آن را از طریق سیستم واسط (معمولا CUPS، سیستم پرینت مک / لینوکس) پشتیبانی می کنند. با این وجود، این رویکرد محدود است، زیرا مولفه های خاص ایرپرینت از پروتکل رها شده اند. این امر می تواند منجر به مسائل سازگاری و نتایج غیر منتظره شود. برخی از بسته های نرم افزاری به طور کامل با ترجمه بین دو گویش IPP، از بروز مسائل مربوط به سازگاری اجتناب می کنند، در حالی که اغلب تنها پرینترها با استفاده از نام سرویس ایرپرینت به اشتراک گذاشته می شوند. این راه حل ها برای ویندوز مایکروسافت، به صورت رایگان و قابل پرداخت وجود دارند. در سیستم عامل Mac سرویس Bonjour وجود دارد که امکان پشتیبانی از ایرپرینت را برای پرینترهای قدیمی ارائه می دهد. نرم افزار تجاری macOS برای این منظور شامل handyPrint ازNetputing  Fingerprint از Collobos و Printopia از Ecamm می باشد. در بیشتر توزیع های GNU / لینوکس، پشتیبانی ایرپرینت از نسخه 1.4.6 (مانند تریسکوئل 5 و اوبونتو 11.04) باید به صورت خودکار با زیرسیستم پرینت پیشفرض CUPS همراه باشد. سرورهای CUPS پیش از نسخه 1.4.6 قادر بودند تا خدمات مبتنی بر DNS را به صورت دستی برای افزودن رکورد خدمات DNS-SD به سرور نام پیکربندی کنند.

اپلیکیشن ها و خدمات

تعدادی از راه حل های شخص ثالث وجود دارند که در App Store اپل و جاهای دیگر موجود می باشند و به طور مستقیم یا از طریق یک نرم افزار کاربردی اجازه پرینت به پرینتر های پیشین را می دهند. Netgear Genie برای هر دو سیستم عامل Mac OS X 10.6 یا بالاتر و ویندوز XP، Vista، 7 و 8. Genie مناسب بوده و برای اتصال هر پرینتر به شبکه، از طریق ایرپرینت را قابل دسترسی می کند. این برنامه رایگان برای مشتریان روترهای Netgear فعلی می باشد.Printopia Pro راه حل تجاری طراحی شده برای ایرپرینت است تا بتواند در شبکه های تجاری و آموزشی بزرگ کار کند. این ویژگی های مفید برای سازمان های بزرگ از جمله مدیریت متمرکز، ادغام دایرکتوری بوده و به ایرپرینت اجازه فعالیت  در سراسر زیر شبکه ها را می دهد. این امر نیاز به یک سرور مبتنی بر Mac OS X 10.7 یا بالاتر دارد و یک سرور به طور بالقوه می تواند به یک سازمان کامل خدمت کند.

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087