توقف حالت Spooling پرینتر در ویندوز با استفاده از  Command Prompt

توقف حالت Spooling پرینتر در ویندوز با استفاده از Command Prompt

1396/9/1

نام نویسنده admin

گاهی اوقات کار کردن با پرینتر ممکن است خسته کننده و آزار دهنده باشد. در این مقاله یکی از مشکلات رایج پرینترها یعنی Spooling را با هم بررسی می کنیم. Spooling که مخفف عبارت Simultaneous Peripheral Operations On-line (انجام همزمان چند عملیات جانبی) است، اصطلاحیست که برای سیستمی در کامپیوتر استفاده می شود که فرمان های چاپ را دریافت و پشت سرهم قرار داده و سازمان‌دهی می کند. گاهی اوقات به هر دلیلی ممکن است بخواهید این سیستم را متوقف کنید تا سیستم اسپولینگ فرمان چاپ داکیومنتی که از چاپ آن منصرف شدید را به پرینتر ارسال نکند. مثلا ممکن است تصادفا دوبار فرمان چاپ یک داکیومنت را صادر کرده باشید و بعد برای پیشگیری از چاپ برق چاپگر را قطع کرده و بعد که دوباره وصل می کنید، هنوز هم چاپگر فرمان پرینت آن سند را حفظ کرده باشد. استفاده از خط فرمان یا Command Prompt

1
منوی استارت را باز کنید. می توانید با فشار دادن دکمه‌ی ویندوز صفحه کلید یا با کلیک روی آیکن Start در گوشه سمت چپ صفحه، منوی استارت را باز کنید.

2
فرمان cmd را تایپ کنید. در منوی استارت فرمان cmd را که کد اجرای Command Prompt است، تایپ کنید. با این کار باید برنامه‌ی Command Prompt را در لیست مشاهده کنید.

3
Command Prompt را به عنوان کاربر administrator باز کنید. روی آیکن Command Prompt راست کلیک کرده و گزینه‌ی Run As Administrator را از منوی باز شده انتخاب کنید. در دیالوگ باکسی که ظاهر می شود روی گزینه‌ی Yes کلیک کنید.
o command prompt به شما امکان ارسال کردن فرمان های متنی را به کامپیوترتان می دهد. این فرامین را می توانید با استفاده از رابط گرافیکی، صفحه کلید و ماوستان هم انجام دهید، اما بسیاری اوقات استفاده از command prompt سریع تر است.

4
تایپ کنید “net stop spooler”. در خط فرمان، دستور net stop spooler را تایپ کنید سپس کلید Enter ↵ صفحه کلید را بزنید. با این کار سیستم اسپولر پرینتر متوقف می شود. بعد از مدت کمی در صورت موفقیت، مشاهده خواهید کرد که سرویس Print Spooler متوقف می شود.

5
کارهای چاپ را حذف کنید. برای این که بعد از ری استارت شدن اسپولر، چاپگر مجددا شروع به چاپ داکیومنت ها نکند، لازم است که کارهای چاپ انجام نشده را حذف کنید. در اکسپلورر ویندوز، آدرس C:Windowssystem32spoolPRINTERS را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید. ممکن است در یک دیالوکس باکس از شما خواسته شود که به صورت کاربر ادمین، کار را ادامه بدهید. در این صورت روی گزینه‌ی Continue کلیک کنید.
o خود پوشه‌ی PRINTERS را حذف نکنید فقط محتویات داخل آن را حذف کنید.

6
سرویس اسپولینگ را ری استارت کنید. برای این که سیستم تان در آینده داکیومنت های موردنظرتان را چاپ کند باید سرویس اسپولینگ را ری استارت کنید. در خط فرمان تایپ کنید net start spooler و کلید Enter را بزنید. در صورت موفقیت آمیز بودن این کار، مشاهده خواهید کرد که سرویس Print Spooler دوباره شروع به کار می کند.

7
Command Prompt را ببندید. حالا باید سرویس اسپولینگ متوقف شده و پرینترتان دیگری هیچ داکیومنتی را از صف انتظار چاپ نکند. در این صورت می توانید خط فرمان را ببندید

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087