نمونه های مختلف کارتریج در بازار

نمونه های مختلف کارتریج در بازار

1396/7/25

نام نویسنده admin

 

انواع کارتریج عبارتند از:

1- اصل (Original )

2- سازگار یا عمومی (Compatible or Generic)

3- بازتولید (Remanufactured)

4- بازیافتی (Recycled)

5- دوباره پر شده (Refilled)

   

البته در کشور ما یک تقسیم بندی دیگر نیز وجود دارد.

1- کارتریج اصل

2- کارتریج طرح (که شامل کارتریج‌های سازگار، بازتولید و بازیافتی و دوباره پرشده ) می‌شود. عبارت (کارتریج طرح) برگرفته شده از (کارتریج طرح اصلی) است و منظور این است که شکل و شمایل آن مانند نمونه اصلی می‌باشد.

 

با خواندن این مطلب تفاوت بین کارتریج اصلی و کارتریج طرح اصلی را بررسی کرده و سپس انواع کارتریج طرح اصلی (سازگار، بازتولید ، بازیافتی و دوباره پرشده) را با هم مقایسه خواهیم کرد.

   
کارتریج‌ اصل (کارتریج‌ اورجینال)

Original Cartridges

کارتریج‌های اصل توسط همان شرکت تولید کننده تجهیزات چاپ نظیر: اچ پی، کانن، زیراکس و لکس‌مارک ساخته می‌شوند. در ساخت این کارتریج‌ها از ترکیب قطعات نو و بازیافتی کارخانه‌های سراسر دنیا استفاده می‌شود. به عنوان مثال، بر روی جعبه یک HP C4127X می‌توانید بخوانید: «این محصول تازه ساخته شده ممکن است شامل قطعات و موادی باشد که توسط شرکای برنامه بازیافت اچ پی تهیه شده است» و به همین ترتیب بر روی جعبه Canon FX-4 دیده می‌شود: «این کارتریج ممکن است شامل قطعات تعمیری (نوسازی شده) و مواد بازیافتی باشد».

کارتریج‌های اصل توسط همان شرکت تولید کننده تجهیزات چاپ نظیر: اچ پی، کانن، زیراکس و لکس‌مارک ساخته می‌شوند

دلیل عمده نام‌گذاری اصل برای این محصولات، ساخت آن‌ها به وسیله شرکت اصلی و دارنده اختراع ثبت شده است، به طوری که تولید این محصول توسط دیگران تحت هر برند دیگری غیرقانونی خواهد بود. البته ممکن است که برای یک دستگاه، بیش از یک برند اصل وجود داشته باشد. این زمانی رخ می‌دهد که یک سازنده خاص، موتور پرینتر خود را از یک شرکت دیگر خریداری کند یا تحت لیسانس آن اقدام به تولید کند. به عنوان مثال، فرض کنید شرکت A می‌خواهد پرینترهای خود را به بازار عرضه کند ولی برای این منظور تجربه مشخص و یا طرح موجودی ندارد. آن‌ها می‌توانند با اخذ جواز (تحت لیسانس) طراحی و فناوری پرینتر از شرکت B در مدت زمان کمتری و با هزینه پایین‌تر، اقدام به توزیع پرینتر در بازار کنند. پس از آن شرکت A، با بسته‌بندی خود، نرم‌افزار مخصوص به خود و دیگر موارد مربوط به ارائه برند، طرح شرکت B را به عنوان یک پرینتر جدید عرضه می‌کند. در اکثر موارد، شرکت A، برای مواد مصرفی و تجهیزات جانبی هم تحت لیسانس شرکت B قرار می‌گیرد. در بعضی موارد، شرکت‌ها کمی تغییر در لوازم جانبی ایجاد می‌کنند که ممکن است با حالت اولیه سازگار و یکسان نباشد. ولی در بیشتر موارد این طور نیست. یعنی مواد و تجهیزات مصرفی شرکت A همانند شرکت B است. به طور کلی، قیمت تجهیزات جانبی بسته به ساختارهای مختلف هزینه و استراتژی بازاریابی ممکن است بین شرکت A و B متفاوت است.

     
کارتریج طرح (کارتریج طرح اصلی)

همانطور که در بالا گفته شد، کارتریج طرح اصلی شامل کارتریج‌های سازگار، بازتولید ، بازیافتی و دوباره پرشده می‌شود.

اما کدام کارتریج طرح اصلی از کیفیت مناسب تری برخوردار است؟
کارتریج سازگار یا عمومی

COMPATIBLE or GENERIC TONER and INKJET CARTRIDGES

کارتریج سازگار یعنی این که کارتریج اگرچه توسط سازنده دستگاه تولید نشده، ولی با آن دستگاه کار خواهد کرد. اغلب اوقات این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که سازنده اصلی طرح خود را برای لوازم جانبی به ثبت نرسانده یا تاریخ انقضای ثبت آن به پایان رسیده است. در مورد حق مالکیت عمومی باید گفت که در این حالت سازند‌گان تجهیزات جانبی عمومی اجازه دارند که کارتریج‌های سازگار یا عمومی را با برند جدیدی تولید کنند. به عنوان چند مثال می‌توان به بسیاری از ریبون‌های (جوهر) پرینترهای سوزنی و یا بسیاری از کارتریج‌های جوهرافشان اپسون و کانن اشاره کرد. در بازار به شدت رقابتی و همیشه در حال تغییر ما، شرکت‌هایی هم هستند که کارتریج‌های بازتولید را با برچسب «سازگار» عرضه می‌کنند. البته نه به صورت کلی ولی به عنوان یک راهنما می‌توان فهرستی از کارتریج‌های سازگار یا عمومی را به این صورت معرفی کرد: تونر دستگاه کپی، ریبون‌های پرینتر، ریبون‌ها و فیلم فکس، کارتریج‌های جوهرافشان اپسون و کانن.

   
کارتریج‌های بازتولید، بازیافتی و دوباره پر شده

REMANUFACTURED, RECYCLED and REFILLED TONER CARTRIDGES

 
کارتریج بازتولید

Remanufactured Cartridges

وقتی سخن از کارتریج بازتولید می‌آید، پاسخ شفافی نمی‌توان به آن داد. شرکت‌ها در سراسر دنیا روندها و استانداردهای مختلفی را برای محصولات بازتولید دارند. برای روشن شدن بهتر باید اصطلاحات و واژگان مربوطه معرفی شوند. باید گفت شرکت‌ها در سراسر دنیا روندها و استانداردهای مختلفی را برای محصولات بازتولید دارند.

اما کارتریج بازتولید خوب، نوعی از کارتریج لیزری است که دارای شرایط زیر است:

کاملاً از هم باز شده است. تمام قطعات بررسی شده، جدا شده و تمیز شده‌اند. درام جدید نصب شده است. پره جاروب جدید نصب شده است. غلطک مغناطیسی جدید نصب شده است. مخزن تونر با پودر تونر جدید و خواص اصلی پر شده است. مخزن تونر با یک نوار بیرون کشنده مهر و موم شده است تا از نشت کارتریج مونتاژ شده و مورد تست قرار گرفته جلوگیری کند. این کارتریج‌ها از ابتدا بازسازی می‌شوند تا همان کیفیت و قابلیت مورد انتظار مشتری را داشته باشند.
کارتریج بازیافتی

 Recycled Cartridge

واژه «بازیافت» یک واژه کلی است که لزوماً به فرآیند یا تکنولوژی مورد استفاده یک شرکت برای محصولش ارجاع داده نمی‌شود. روشن است که کارتریج یک کارتریج اصل نو نیست ولی با استفاده مجدد از برخی قطعات و مواد محصولات دست دوم تولید شده است. به بیان دیگر، هر کارتریجی که از قطعات و مواد بدست آمده از محصولات دست دوم تولید شده باشد، صرف نظر از فرآیند و تکنولوژی تولید می‌تواند بازیافتی نام بگیرد.
کارتریج دوباره پر شده

 Refilled Cartridges

در این‌جا از واژه «دوباره پر شده» استفاده شده تا فرآیند نوسازی آن که شامل دسترسی به تونر یا مخزن جوهر کارتریج و پر کردن با مواد جدید است، مورد تأکید قرار گیرد. (منظور از دسترسی گاهی ایجاد یک سوراخ و گاهی هم باز کردن قسمتی از کارتریج است). معمولاً در کنار پر کردن کارتریج، نقایص آن نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و محصول تمیز می‌شود. این کاری است که بسیاری از شرکت‌های کوچک تجاری در محدوده خود انجام می‌دهند. برای این کار در زمان‌های مشخصی اقدام به جمع‌آوری کارتریج‌های خالی می‌کنند که باعث می‌شود فرآیند بازتولید برای این شرکت‌ها ساده‌تر شده و توان ارائه محصول با قیمت پایین‌تر را در رقابت با سایر شرکت‌ها داشته باشند.

الآن، ممکن است از خود بپرسید که: «خُب، چه اشکالی دارد؟». باید گفت که داخل یک کارتریج به غیر از تونر قطعات بسیار دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، یک غلطک مغناطیسی وجود دارد که پودر تونر را جمع و توزیع می‌کند؛ قطعه هادی نور یا درام که تصویر را به روی کاغذ منتقل می‌کند؛ پره جاروبی که پودر تونر اضافی را از روی درام پاک می‌کند؛ و بسیاری از چرخدنده‌ها و قطعاتی که ممکن تحت ساییدگی و یا پارگی قرار بگیرند. برای کارکرد دوباره کارتریج، این روش خیلی ارزان است ولی کیفیت و قابلیت اطمینان آن محل تردید است. بسیاری از قطعات در یک کارتریج، این قابلیت را دارند که که مدت زمان بسیار بیشتری از مدت زمان کارکرد تونر اصل مورد استفاده قرار گیرند ولی بازهم تضمینی برای کارکرد آن برای دو تونر وجود ندارد. بسیاری از مردم که از( کارتریج طرح) استفاده کرده‌ و اعتماد خود را به این کارتریج‌ها از دست داده‌اند، از همین (کارتریج‌های دوباره پر شده) استفاده کرده‌اند بدون این که اطلاعات کاملی از موارد گفته شده در قبل داشته باشند. بنابر این، وقتی که قیمت یک محصول در مقایسه با دیگر کارتریج‌های سازگار و بازتولید بسیار پایین است، باید به این موضوع توجه کرد و از خود پرسید که آیا این دو محصول یکی است؟

     
راهنمای خرید کارتریج
کدام کارتریج را بخرم؟ کارتریج اصل یا کارتریج طرح؟

بدون تردید کارتریج اصل(اورجینال) بهترین انتخاب برای پرینتر شما است. متن چاپ شده با کارتریج اصل پررنگ، واضح و در کل صفحات چاپ شده با کیفیت بالا می باشد. تعداد صفحات چاپ شده با کارتریج اصل(اورجینال) معمولا بیشتر از کارتریج طرح است و همچنین تعداد دفعات شارژ آن بیشتر است. ولی قیمت کارتریج اورجینال چندین برابرقیمت کارتریج طرح است، بطوریکه خرید آن برای عموم مردم مقرون به صرفه نیست.

کارتریج طرح اصلی درصورت انتخاب خوب و استفاده صحیح می‌تواند نقش مهمی در استراتژی تأمین تجهیزات دفتر شما داشته باشد. انتخاب کارتریج طرح علاوه بر کاهش هزینه‌های کلی، کمک خوبی به تجارت های کوچک و نوپا است.
رتبه بندی کارتریج طرح از نظر نوع تولید به همان ترتیب گفته شده است یعنی؛ کارتریج‌های سازگار، بازتولید و بازیافتی و درآخر دوباره پرشده. اما از نظر شرکت تولید کننده نیز کارتریج‌های طرح با یکدیگر متفاوت هستند. البته دوباره باید گفت: توقعی را که از کارتریج اورجینال دارید (کیفیت بالا، تعداد چاپ صفحات و...) از کارتریج طرح نداشته باشید.

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087