سند و فایل  پاک شده بعد از پرینت را مجدد بازیابی کنید

سند و فایل پاک شده بعد از پرینت را مجدد بازیابی کنید

1396/9/20

نام نویسنده admin

اگر بعد از چاپ فایلی آن را به اشتباه پاک کرده اید و یا دیگر آن را در سیستم خود پیدا نمی کنید به راحتی می توانید با جستجوی فایل spool، فایل گم شده خود را پیدا کنید و پسوند آن را عوض کرده و آن را در درایوی که می خواهید ذخیره کنید.

خیلی ناراحت کننده است زمانی که فایل پروژه یا تحقیق علمی را که مدت زیادی سخت برای جمع آوری آن تلاش کرده اید به اشتباه حذف یا ناپدید شود. نگران نباشید، اگر سریع اقدام کنید می توانید فایل هایی را که اخیراً در سیستم خود چاپ کرده اید را بازیابی کنید. زمانی که شما از فایل خاصی پرینت می گیرید، سیستم عامل شما یک فایل موقت در spool directory ایجاد می کند.

Spool Directory چیست؟
هنگامی که در ویندوز پرونده ای را چاپ می کنید،آن پرونده به طور مستقیم به دستگاه چاپ ارسال نمی شود، درابتدا آن کار چاپی به وسیله یکی از سرویس های ویندوز به نام print spooler در داخل پرونده ای نوشته شده و سپس در صف قرار داده می شود که به این عمل اصطلاحاً spooling گفته می شود. پرونده هایی که به این شیوه تولید می شوند در یک پوشه به نام spool folder قرار می گیرند.

کامپیوتر اسناد شما را به یک فایل قابل چاپ تبدیل می کند و در فایل spool ذخیره می کند بنابراین شما می توانید فایل خود را بازیابی کنید. ویندوز تمام فایل ها را ذخیره می کند، حتی اگر آن فایل حذف شده باشد بنابراین شما می توانید حتی اگر به طور تصادفی فایلی را پاک کرده باشید، آن را بازیابید.

مراحل بازیابی
1- فولدر spool را در کامپیوتر سرچ کنید: روی start کلیک کرده به سمت سرچ بروید و کلمه spool را در کادر تایپ کنید و سپس دکمه enter کیبورد را فشار دهید. شما می توانید فولدر spool را در مسیر c:windossystem32 در بسیاری از کامپیوتر ها پیدا کنید و فایل گم شده خود را در فولدر spool ببنید.
2- فولدر printers را باز کنید و فایلی را که پرینت گرفته اید را سرچ کنید. ممکن است فایل ها با پسوند tmp یا 001 دیده شوند.
3- فایل را به مسیر دلخواهتان کپی کنید تا فایل در آنجا ذخیره شود. با تغییر نام فایل پسوند آن را به پسوند اصلی آن تغییر دهید. (doc.)
حال می توانید این فایل را مجدداً چاپ کنید و از آن استفاده کنید.

 

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087