در مورد تونر کارتریج لیزری پرینتر و چندکاره لیزری خود بدانید

در مورد تونر کارتریج لیزری پرینتر و چندکاره لیزری خود بدانید

1396/3/19

نام نویسنده ADMIN

تونر کارتریج های لیزری انواع متفاوتی نسبت به هر مدل د ستگاه دارند که تنوع آنها در یک برند حتی تا 100 کارتریج مختلف نیز می رسد.
درام تونر کارتریج : قطعه ای است که نور لیزر بر آن می تاید و باردار میشود و تونر ها جذب آن می شوند و سپس روی کاغذ مینشینند.درام ها بسته به نوع کارتریج ها فرق میکنند.

درام های 1005 شامل کارتریج های : 85A,83A,78A,79A,17A,36A,35A, و در کل کارتریج هایی که حجم کوچکی دارند.

خصوصیات درام : درام ها (بخصوص دستگاه های کپی) به ضربه و نور حساس اند و با قرار گرفتن در معرض نور و یا ضربه باعث کمرنگ شدن کاغذ چاپ گرفته میشوند.
خرابی درام : اگر درام شما خراب باشد پرینت کمرنگ می شود و یا به ازای هر چرخش درام صفحه سیاه میشود.ضرب خوردگی روی درام نیز به همان اندازه و همان مدل که ضرب دیده است روی کاغذ به ازای هر چرخش درام روی برگه ی پرینت می افتد.


فوم رول تونر کارتریج :از جنس نمدی است و کار این قطعه تمیز کردن ضایعات مانده روی درام است که بعد از چسباندن تونر روی کاغذ باقیمانده به درام چسبیده است.
خصوصیات فوم رول : این قطعه نیز اگر ضربه ای به آن وارد شود و جای آن روی فومرول بماند همان قسمت روی درام تمیز نمیشود و باعث میشود روی کاغذ به ازای هر یک چرخش فوم رول پرینت گرفته شود.
خرابی فومرول: اگر فومرول را یادتان برود جایگذاری کنید کاغذ کاملا سیاه میشود  و اگر در پرینتتان یک کلمه مدام تکرار و کمرنگ تر میشد نیز مربوط به خرابی این قطعه می باشد.


بلید(تیغه پاک کننده) : این قطعه زیر فومرول است و همانطور که از اسم آن معلوم است مربوط به تمیز کننده فومرول است که کثیفی های درام را تمیز میکند.این قطعه فلزی است که سر آن پلایتیک از که با فومرول در ارتباط است.
خصوصیات بلید : معمولا این قطعه اگر خراب شود باعث خرابی فومرول می شود.
خرابی بلید : معمولا پارگی پلاستیک سر بلید تنها خرابی این قطعه است که باعث می شود فومرول نیز خراب شود.

 

مخزن ضایعات تونرکارتریج : این قسمت کثیفی هایی که بلید از فومرول و فومرول از درام میگیرد را جا می دهد تا پرشدن مخزن.
خصوصیات مخزن ضایعات : کارتریج های سمپل یا همان تست دستگاه که هنگام خرید دستگاه در دستگاه موجود است موجود است،معمولا 500تا600 برگ و کارتریج های که نو خریداری شوند حدود 1600تا1800 برگ میزند.(فقط چاپگرهای خانگی)
خرابی مخزن ضایعات : مخزن ضایعات خرابی خاصی ندارد ولی در بعضی مواقع نادر باعث ارور دادن کارتریج و نشناختن آن توسط چاپگر می باشد.


مگنت تونر کارتریح : این قطعه که آهنربایی میشود وظیفه تونر ریزی بر روی مناطق مثبت درام را بر عهده دارد.
خصوصیات مگنت : اگر مگنت مشکل دار شده باشد مشکل های مختلفی پیش می آید از جمله سیاه زدگی ابرو بادی و...
خرابی مگنت : مگنت خرابی های زیادی دارد که مهم ترین آنها ابرو باد زدگی،سیاه زدگی و ... می باشد


بلید زیر مگنت(داکتر بلید) : این قطعه مانند بلید نیست و وظیفه کم و یا زیاد تونر گزفتن مگنت را بر عهده دارد که در کارتریج های لیزر رنگی پر رنگ یا کم رنگ بودن چاپ رنگی بسیار مهم است.
خصوصیات بلید زیر مگنت(داکتر بلید) : این قطعه در کاتریج های معمولی پلاستیکی و مانند بلید است ولی در کاتریجهای لیزر رنگی فلزی است و با غقب و یا جلو بردن آن میتوان تصویر را کم رنگ یا پر رنگ کرد.
خرابی بلید زیر مگنت(داکتر بلید) : بلید زیر مگنت خراب شود همان علائم خرابی مگنت را دارد و با تعویض باید فهمید خرابی از مگنت است یا بلید زیر مگنت.


مخزن تونرکارتریج : این قسمت برای جایگذاری و تونر است که مگنت از این قسمت تونر را میگیرد و بقیه مراحل را طی می کند.
خصوصیات مخزن تونر : مخزن تونر در کاتریج های سمپل دستگاه که هنگام خرید دستگاه درون دستگاه است معمولا 100 گرم و کارتریج های که خریداری کنید معمولا 170 تا 200 گرم تونر جا میگیرد.
خرابی مخزن تونر : مخزن تونر معمولا خرابی ندارد ولی گاهی باعث میشود دستگاه کارتریج را نشناسد.

تونر نام پودری است که در چاپگر لیزری استفاده می‌شود و متن و عکس‌ها را روی کاغذ منتقل می‌کند. در گذشته از مخلوط کربن، اکسید آهن و شکر تولید می‌شد، ولی اکنون برای بهبود کیفیت جاپ از مخلوط کربن و پلیمر استفاده می‌شود. ذرات تونر در چاپگر توسط حرارت ذوب می‌شوند و به کاغذ می‌چسبند.تونر های برای هر برند و مارک مختلف است و هر برند نیز برای چاپگرهای لیزری رنگی و لیزری سیاه و سفید نیز متفاوت است.

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087