تفاوت پودر تونر و جوهر در پرینترها

تفاوت پودر تونر و جوهر در پرینترها

1396/7/25

نام نویسنده admin

تکنولوژی های معاصر سریعتر و ارزان تر از انواع پیشین خود هستند، اما نمی توان براحتی و بلافاصله اعلام کرد که کدام نوع پرینتر برای چه کاری بهترین انتخاب می باشد. با یک انتخاب اشتباه صد ها دلار هزینه صرف لوازم مصرفی آنها خواهد شد.

هر دو نوع پرینترهای لیزری و جوهر افشان برای مصارف خانگی و تجاری استفاده می گردند، اما نوع و نحوه چاپ آنها روی کاغذ کاملا متفاوت می باشد.
جوهر پرینتر چیست؟

جوهر که در کارتریج پرینترهای جوهرافشان بکار می رود، مایعی رنگی است که یا با رنگ درست می شود و یا با رنگدانه.

در پرینتر های جوهرافشان قطرات بسیار ریز جوهر از نازل پرینتر روی کاغذ خارج می گردد. نازل را می توان بعنوان شیلنگ کوچکی تصور کرد که در هر ثانیه هزاران بار قطع و وصل می گردد. نرم افزار های چاپگر های حرفه ای و پیچیده، کنترل نازل را برعهده دارند و جریان جوهر را طبق الگوهای دقیقی تنظیم  می کنند.

دو طبقه بندی کلی در پرینترهای جوهر افشان وجود دارد، یکی مبتنی بر رنگ و دیگری مبتنی بر رنگدانه.
- انواع مبتنی بر رنگ شامل محلول رنگ می باشد.
- از سوی دیگر جوهر های رنگدانه ای، پودر فوق العاده ریزی می باشد که در مایع معلق شده است.
 
تونر پرینتر چیست؟

تونر پودر بسیار ریزی است که در کارتریج پرینترهای لیزری بکار برده می شود. تکنولوژی پرینترهای لیزری امری ساده نمی باشد. چرا که تونر همانند جوهرافشان ها به کاغذ نچسبیده است. تونر ها اغلب از جنس پلی استر بسیار زیر می باشد که در واقع از انواع پلاستیک است. پلی استر می تواند الکتریسته ساکن را در خود نگه دارد و سپس جذب هرچیزی که داری بار مخالف است گردد.

در این نوع پرینترها، با استفاده از لیزر یک الگوی الکترواستاتیک از تصاویر مورد نظر روی یک درام فلزی دوار ساخته می شود که دارای شارژ الکتریکی می باشد. کارتریج وظیفه پخش تونر روی درام را دارد، اما همانطور که بیان شد، تونر فقط به نقاط باردار درام می چسبد.

همچنین پرینتر، کاغذ را نیز به هنگام عبور از دستگاه بار دار می کند و با عبور از روی درام، تونر بطور دقیق روی کاغذ نقش می بندد. در مرحله آخر، با استفاده از فیوزینگ داغ، پلی استر ذوب شده و روی محل خود ثابت می گردد.
 

تفاوت بین تونر و جوهر.

   
تونر یا جوهر؟ کدام نوع از پرینتر را انتخاب کنیم؟

پرینترهای جوهرافشان نیازمند کارتریج های جوهر می باشند که اکثرا در رنگ های مشکی، آبی، زرد و قرمز هستند و با خالی شدن هر کدام باید آنها را تعویض کرد.

بیشتر پرینتر های لیزری، مخصوصا مدل های غیر گران آنها، تک رنگ هستند. هنگامی که تونر مشکی رنگ آن تمام شد، می بایست یکی دیگر بجای آن قرار داد. اما در انواع گرانتر رنگی آنها باید برای هرکدام از رنگ ها یک کارتریج جداگانه قرار گیرد.

در سطح مصرف کنندگان، رایج ترین تکنولوژی از آن پرینترهای جوهرافشان است. چرا که هرینه های راه اندازی و تهیه آنها زیر صد دلار می باشد. اما چیزی که ممکن است باعث تعجب شما گردد، هزینه های چاپ هر صفحه است. بسته به این که صفحه چاپی شما متن باشد و یا بیشتر آن رنگی و تصاویر باشد، هزینه هر صفحه بین 0.05 دلار تا 0.75 دلار  متفاوت است.

اما ارزان ترین انواع پرینترهای لیزری بیشتر از صد دلار قیمت دارند و تنها یک رنگ هم دارند. همچنین قیمت انواع رنگی آنها هم حداقل دو برابر تک رنگ هاست و هزینه تونر های آنها هم خیلی بیشتر جوهر های پرینتر جوهر افشان است.

جالب است بدانید که هرچند تونرها همیشه از جوهرها گران ترند، اما عمر کارتریج لیزری(کارتریج تونر) طولانی تر از کارتریج جوهرافشان است. اگر شما یک صفحه متن با این پرینترها چاپ کنید، نمی توان هزینه ای برای آن در نظر گرفت.

حجم کاری شما چیزی است که می تواند مقرون بصرفگی پرینتر انتخابی شما را معین کند. اگر شما تنها چند صد صفحه در هر سال پرینت می گیرید، پرینتر جوهرافشان گزینه خوبی است. اما اگر استفاده شما چند هزار صفحه در سال است، پرینترهای لیزری برای شما مناسب هستند و می توانند صرفه جویی زیادی در بلند مدت داشته باشند.

علاوه بر این، نوع شغل شما هم عاملی تعیین کننده در انتخاب نوع پرینتر مورد نیاز شماست. اگر شما به یک پرینتر همه کاره نیاز دارید که هم متن و هم تصاویر را باید چاپ کند، بنابراین پرینتر جوهرافشان گزینه مناسب تری است.

اما اگر نیاز شما تنها چاپ متن است، پرینترهای لیزری بهترین انتخاب هستند. پرینتر های لیزری حدود 20 تا 30 صفحه در دقیقه چاپ می کند که حدود دو تا سه برابر سریع تر از انواع جوهر افشان می باشد، همچنین متن چاپ شده نیز کیفیت بالاتری نسبت به جوهر افشان ها دارد.

برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، لازم نیست بودجه پرینتر خود را بطور چشمگیری افزایش دهید، بلکه می بایست از نوع نیاز خود آگاه باشید.
   

مقالات مرتبط

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087