ایرادات و مشکلات رایج در دستگاههای فتوکپی

ایرادات و مشکلات رایج در دستگاههای فتوکپی

1396/4/15

نام نویسنده ADMIN

هركسی كه در یك شركت یا اداره كار می كند از مشكلات پرینتر و دستگاه کپی مطلع است – فیلم «فضای اداره» برخی از این مشكلات را به نمایش گذاشته است.

اگرچه انجام كار ساده­ ی كپی كلمات و تصاویر از یك صفحه به صفحه­ ی دیگر با ماشین كپی با سروصدای غیرقابل قبول برای كارمندان ادارات همراه است. برخی از رایج ترین مشكلات پرینتر و برخی نكات راه حل در ذیل فهرست شده اند.

مشکلات دستگاه کپی

1- گیركردن كاغذ
گیركردن كاغذ شایع ترین ایرادی است كه در دستگاه كپی مواجه می شویم. دلایل وقوع از اندازه­ ی اشتباه كاغذ تا بارگذاری نادرست كاغذ قدیمی متفاوت هستند. این موضوعات سبب می­ شوند كپی كننده كاغذ را به‌ صورت نادرست بكشد كه به گیر كردن منجر می­ شود و كپی یا چاپ را به تأخیر می­ اندازد. برطرف کردن این قبیل مسائل مستلزم آن است كه كاغذ گیر كرده با دست جدا شود یا اندازه‌ی كاغذ مناسب دوباره بارگذاری شود یا تراز بندی كاغذ تصحیح ­شود.
paper-jam
بعلاوه، گرد و غباری كه روی كاغذ می­ نشیند، باور کنید یا نه،  مكانیسم را مختل ­می­ كند و به گیركردن كاغذ منجر می­ شود. زدودن متناوب گرد و غبار لاستیک‌ های گردان بهترین راه پیشگیری از این مشكل است و هرازگاهی گرد و غبار داخل دستگاه كپی را با جارو برقی تمیز كنید.

2- خطوط روی كاغذ
اگر یك متن ساده و یا تصاویر را روی كاغذ كپی ­می­ كنید، اما كپی تمام شده حاوی خط­ خطی­ ها، خطوط یا بی­ شكل­ های دیگر باشد، ناامید نشوید. چندین منبع برای این مشكل بالقوه‌ی دستگاه كپی وجود دارند و عبارتند از:
bad-copy
    مواد خارجی روی آیینه­ ها یا شیشه‌ اسكنر
    سوء كاركرد واحد توسعه­ دهنده(یونیت دولوپر) یا درام  (صرفاً برای دستگاه‌های كپی چند کاره صدق ­می­ كند)
    سوء كاركرد تیغه درام به خطوط بزرگ در پایین صفحه منجر می­ شود.

3- مشكل در فیوزینگ
اولین مشكل با برطرف كردن ممانعت ها و تمیزی آینه ها و شیشه‌ی اسكنر رفع ­می­ شود (كتابچه­ ی راهنمای دستورالعمل­ های تمیزی صحیح را مشاهده ­كنید). الباقی مسائل باید با جایگزینی قطعه برطرف شوند؛ این مسائل غالباً از طریق تماس با ارائه‌ دهنده‌ی خدمات عنوان ­می­ شوند.

4- كارتریج یا تونر
مسائل سوء كاركرد یا خالی یا كم بودن تونر رخ می دهد در دستگاه كپی. اگر تونر كم یا خالی شود، به‌ سادگی مشكل رفع می‌ شود. اگر مربوط به سوء كاركرد باشد، یك یا 2 مورد ذیل انجام می شوند:
    یك كپی از کپی‌ های كیفیت پایین و كارتریج را به محل خرید و نسبت به تعویض آن درخواست دهید.
    اكثریت دستگاه‌ های كپی به تونر مخصوص نیاز دارند؛ اگر كارتریج نا مناسبی را بكار برید، به كیفیت پرینت لطمه وارد می شود.
copier-cartridge-toner

5- صفحات چروك
هیچ عامل تخصصی در مورد صفحاتی كه به ‌صورت چروك خورده از دستگاه بیرون می آیند، یافت نمی­ شود. كارمندان شما بجای یك گزارش تمام و كمال، با كاغذهایی  در جلسات حضور می­ یابند كه ظاهراً از کوله‌ پشتی یك دانش آموز خارج شده اند.
wrinkled-paper
صفحات چروك ­خورده غالباً نتیجه­ كهنگی فید (خوراک) و خروج غلتک‌ ها است كه سبب گیر كردن یا چسبندگی می ­شود. اما كهنگی سینی­ های كاغذ، رطوبت و مجموعه فیوز هم به چروك ­خوردن صفحات منجر می ­شوند. اگر بنا به هر دلیلی آسیب قابل توجهی به كاغذ وارد شود، می ­توانید قطعه را جایگزین کنید. كار تعمیر مجموعه فیوز و غلتک‌های خوراک را به تكنسین بسپارید.

6- کپی‌ها بسیار روشن یا بسیار تیره هستند.
اكثر مواقع، مسائل مربوط به صفحات كپی روشن و تیره نتیجه­ ی عدم توازن كنترل تراکم روی کپی کننده است. در صورتی‌ که تنظیمات قبلی سهواً تغییر کرده باشند، تصاویر بعدی کپی شده بسیار روشن یا بسیار تاریك هستند. در این صورت، تنظیم دوباره­ ی سطوح تراکم بهترین راه­ حل است.
این امكان هم البته وجود دارد كه عمر كاری درام به پایان رسیده است و یا تونر دستگاه بد است. برخی تونرهای بد کیفیت ، در حد و حدود كدهای سازنده نیستند و  به مسائل تراکم سبك منجر می­ شود. قطعات جایگزین باید خریداری و نصب ­شوند.

7- نقاط روی صفحه
همانطور كه از نامش پیداست، این مشكل دستگاه كپی شامل یك سری نقاطی است كه روی صفحه پدیدار می شوند. اگر تمركز نقاط همیشه در یك محل است، مشكل احتمالاً ناشی از لكه یا گرد و غبار روی شیشه یا آیینه كپی است. این وضعیت با پاك كردن صحیح آیینه ها و شیشه برطرف می­ شود.

نقاط گسترده روی كاغذ با آرایش تصادفی می­ تواند در اثر معیوب ­شدن درام باشد. با جایگزین کردن قطعه این مشكل برطرف می­ شود.

تگ ها

Support@hpcanonstar.com 021-88847087

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0